Σχολικές εκδηλώσεις

Βίντεο από την παρέλαση του σχολείου μας στο κέντρο της Αθήνας στις 28 Οκτωβρίου 2023.

Του συρτού – καλαματιανού τα 7/8 του μέτρου είναι η απαρχή διάθεσης του ρυθμού στις εκδηλώσεις του 7ου Λυκείου Αθηνών. Ένας ελληνικός ρυθμός, με βαθιές ρίζες είναι ο αρχαίος “ΌΡΜΟΣ”. Μια παιδεία συνειδητή οι στιγμές των μαθητών μεταξύ ευεξίας και ευρυθμίας, με σφρίγος και υγεία. Είναι στοιχεία που διακρίνουν τα παιδιά στη διάρκεια της σχολικής τους ζωής, εκεί που μας επιτρέπουν την αγωγή και άλλων ρυθμικών εκφράσεων, όπως και το παρακάτω βίντεο μας ξανοίγει σε στιγμές από τα 7/8 του μέτρου, σε ακούσματα ευχάριστα των 2/4 του μέτρου, ιδιαίτερα αρεστά στις μικρές ηλικίες. Καθώς εναλλάσσονται εκφραστικότατα οι απλές τους διμερείς, ισομερείς στην αξία του χρόνου κινήσεις τους. Βηματισμούς σε μια οργανωμένη, συνειδητή από τον ρυθμό περιοδική, παλμική έκφραση των 2/4 του κάθε μουσικού ακούσματος μας στο βίντεο ξεχωριστά.

Είναι λοιπόν ο ρυθμός αυτός που επιβάλλει δεσμούς στις κινήσεις, ανήκοντας τα 7/8 του καλαματιανού στους ασύμμετρους τριμερείς ρυθμούς με χορευτικούς βηματισμούς στη ρυθμική αγωγή (περιοδικότητα των παλμών 3/8+2/8+2/8) με το πρώτο βήμα μεγαλύτερο σε αξία του χρόνου να φτάνουμε να έχουμε μια ρυθμική ζωγραφιά χορευτικών βημάτων ιδιαίτερης ζωντάνιας στις νέες ηλικίες που δεν την βρίσκουν σε άλλους λαούς.

Γιορτή 25ης Μαρτίου 2023: Δρώμενα στο ύφος της Μέρας!

Ρυθμός, μουσική και λόγια σε ένα αρμονικό πάντρεμα μουσικοχορευτικών εκφράσεων, όπου οι μαθητές του 7ου Λυκείου Αθηνών στην εθνική γιορτή της 25ης Μαρτίου με σφρίγος, ζωντάνια και λεβεντιά και με δυναμική τους έκφραση, πάτησαν χορευτικά και μουσικά στην ποίηση του Διονυσίου Σολωμού. Του ποιητή που ανέδειξε το ηθικό μεγαλείο των Ελλήνων αγωνιστών μέσα από τους Ελεύθερους Πολιορκημένους. Με τη γλώσσα του σώματος ξεδίπλωσαν τη δύναμη της ψυχής τους για τη διεκδίκηση της πολυπόθητης λευτεριάς. Μια πολιτιστική γιορτή με πολλές υποσχέσεις και την ελπίδα άσβεστη, από τους μαθητές μας.

“Η δύναμη σου πέλαγο και η θέληση μου βράχος”

Γιορτή 25ης Μαρτίου 2019: Στο ύφος της μέρας τα βήματα τους.

Στιγμές που όρθωσαν την ψυχή και το σώμα τους! Ένα ανθρώπινο πέταλο ευτυχίας!

Γιορτή 25ης Μαρτίου 2019: Χορός κοφτός, θα αγκαλιάσει θαρρώ τη γη.

Ρυθμός και διάθεση σε εκφράσεις στολίδια στην αυλή του 7ου ΓΕΛ Αθήνας. Χορογραφία σε μουσική κινηματογράφου.